Valstybės sieną žymėjo gluosniai

Buvusio sienos liekanos prie kelio Degučiai - Katyčiai.

Šiandien Naumiesčio senbuvis Rimantas Dobilinskas, einantis devyniasdešimtuosius metus, gimęs ir augę šiame miestelyje bei iki šiol su pačia Aldona tėvų statytame  gyvenantis, parodė, kur buvo siena tarp Rytų Prūsijos ir Didžiosios Lietuvos.

Pažintį pradėjome nuo netoli Degučių esančių Laugalių. Čia ji išlikusi aiškiausiai. Tai keliuko pločio buvus neutrali teritorija, iš abiejų pusių apsodintų gluosniais. Jie matosi nuo kelio Degučiai Katyčiai augantys į šiaurės rytus. Buvusiame pasienyje jie pasiekia kelią Degučiai – Sartininkai. Tiesa, dabar žemes dirbantys ūkininkai juos gerokai šiuose laukuose praretino, tačiau bendras vaizdas aiškus. Kaip sakė R. Dobilinskas, savo laiku dirbęs kelininku, gluosnių šakas kas keletą metų nukirsdavo ir atiduodavo savo darbuotojams. Per kurį laiką šakos vėl ataugdavo. Tad juokais galima sakyti, kad tų gluosnių kamienai – istoriniai, menantys pasieniečius abejose pusėse.

Taip pat nuvykome į Kuliešus. Nuo Naumiesčio centro (paminklo savanoriams) už dviejų kilometrų 400 metrų – keliukas į dešinę. Dabar tai keliukas. Anksčiau tai buvusi tokia pat kelių metrų pločio neutrali juosta, iš abiejų pusių apsodinta gluosniais. Viso to dabar nelikę – dabar tai tiesiog vieškelis, vedantis į Venckus. Tiltuko per Šustį anais laikais nebuvę. Iš karto už jo – valstybinė siena suko palai upelį į vakarus. Į kitą plento Naumiestis – Šilutė pusę – jokių aiškiai matomų sienos buvimo ženklų iki šių dienų nėra išlikę. R. Dobilinskas pasakojo, kad iškarto už sienos – buvusi smuklė. Vaikai į ją ateidavo limonado pirkti, nes čia jis būdavo gerokai pigesnis, nei Naumiestyje. Ir dar visokių saldumynų tuo pačiu galėjo įsigyti.

R. Dobilinskas dar parodė, kur buvusi Naumiesčio valsčiaus įstaiga. Šiandien tai tik pamatų liekanos ant Žaliakalnio, jo vakarinėje pusėje prie šlaito. Pašnekovas taip pat prisiminė, kad ant piliakalnio dar buvęs vienas pastatas, kuriame gyveno bibliotekininkė. Tačiau jo jaunystės metais prieš vienų metų Kalėdas namas sudegęs. Rytinėje piliakalnio pusėje, prisiminė R. Dobilinskas, buvusios dar vieno pastato liekanos.

Saulius Sodonis,
Žemaičių Naumiesčio muziejininkas

Degučiai – Žalpiai.
Rubežius ties Kuliešais.
Rimantas Dobilinskas.